1556-1561 р. - створення Пересопницького Євангелія.

1556 р. - заснування князем Д. Вишневецьким на о. Малій Хортиці першої Січі.

1569 р. - Люблінська унія. Утворення Речі Посполитої.

1586 р. - утворення першої братської (слов’яно-греко-латинської) школи у Львові.

1596 р. - Берестейська церковна унія. Утворення греко-католицької церкви.

Воєводство - адміністративна одиниця у Великому князівстві Литовському та Польщі XV-XVIII ст.

Українське козацтво - суспільний стан, який виник на півдні України наприкінці ХV ст. (слово «козак» тюркського походження означає «вільна озброєна людина»).

Низове козацтво - козаки, які мешкали поза межами Речі Посполитої на підконтрольних Січі землях.

Городове козацтво - це більшість козацтва, що проживала в прикордонних містах і землях Речі Посполитої, вела козацький спосіб життя, але не визнавалася польською владою.

Реєстрове козацтво - частина українського козацтва, яка перебувала на військовій службі Речі Посполитої і була внесена до спеціальних списків-реєстрів.

Запорозька Січ - головна військова база козаків, столиця козацької держави й сама держава.

Кошовий отаман - виборна посада в Запорізькій Січі у XVI - XVIII ст.; зосереджував у своїх руках вищу військову, адміністративну, судову владу, очолював Кіш Запорізької Січі.

Гетьман - 1) Командувач військом реєстрових козаків. 2) Глава Української держави - Гетьманщини. 3) Керівник повстань українських козаків і селян у XV - XVIII ст.

Старшина - привілейована верхівка українського козацтва, військове та адміністративне керівництво Запорозької Січі (кошовий отаман, суддя, осавул, писар, курінні отамани).

Клейноди - символи-відзнаки українського козацтва (корогва, бунчук, булава, каламар, литаври, печатка з гербом).

Греко-католицька церква - назва церкви, яка виникла внаслідок проголошеного в 1596 р. на церковному соборі в Бересті об’єднання католицької та православної церков.

Братство - релігійні та культурно-просвітницькі товариства, створювані православними міщанами при церковних парафіях (приходах) України в XV—XVII ст.

Полемічна література - література присвячена проблемам церковно-релігійного життя і зокрема, суперечці навколо ідеї об’єднання церков унаслідок Берестейської унії.

Василь-Костянтин Констянтинович Острозький (бл. 1526—1608  ) - український православний князь, культурно-освітній діяч, засновник слов’яно-греко-латинської школи і друкарні в Острозі, противник Берестейської церковної унії.

Дмитро Вишневецький (1516—1563) - український православний князь, перший козацький гетьман, засновник першої Запорозької Січі на о. Мала Хортиця, потрапив у полон під час походу в Молдавію і був страчений турками.

Кшиштоф Косинський (1545-1593) - гетьман запорізьких козаків, за походженням дрібний шляхтич з Підляшшя. Організатор козацького повстання 1591–1593 років в Україні проти шляхти й урядової адміністрації Речі Посполитої.

Северин Наливайко (?-1597) - український військовий діяч, козацький ватажок. Один з керівників повстання 1594—1596 років у Речі Посполитій.

Іван Федоров (бл. 1525—1583) - український першодрукар і книговидавець, засновник друкарні у Львові, де видав перші книги «Апостол» і «Буквар», а в друкарні Острога — Острозьку Біблію.

Герасим Смотрицький (?—1514) - культурно-освітній діяч,  письменник, педагог, перший ректор Острозької академії, головний перекладач і редактор Острозької біблії, автор полемічного твору «Ключ царства небесного...».

Іпатій Потій (1541—1613) - український письменник-полеміст, уніатський митрополит (1600—1613 рр.), один iз засновникiв греко-католицької (унiатської) церкви на Українi, активний учасник Брестського собору 1596 р.

Мелетій Смотрицький (1577-1633) - письменник-полеміст, церковний і освітній діяч, автор «Граматики слов'янської» (1619).

  1. Церква Зішестя Святого Духа в Потеличі. 1502 .Церква Зішестя Святого Духа в Потеличі. 1502
    Церква Зішестя Святого Духа в Потеличі. 1502

  2. Ансамбль Успенської церкви у Львові: церква Успіння. 1591-1629; вежа Святителів. 1578.Ансамбль Успенської церкви у Львові вежа Трьох Святителів 1578
    Ансамбль Успенської церкви у Львові: церква Успіння. 1591-1629; вежа Святителів. 1578.

  3. Ансамбль площі Ринок у Львові: Чорна Кам’яниця. Кінець XVI ст.; будинок Корнякта. 1580.Ансамбль площі Ринок у Львові Чорна Кам'яниця. Кінець XVI ст.
    Ансамбль площі Ринок у Львові: будинок Корнякта. 1580.

  4. Острозький замок. Кругла (Нова) вежа. Кінець XVI ст.Острозький замок. Кругла (Нова) вежа. Кінець XVI ст

Образотворче мистецтво

  1. Ікона «Успіння Богородиці». 1547. О. Горошковим.Ікона «Успіння Богородиці». 1547. О. Горошковим.

  2. Мініатюри Пересопницького Євангелія. 1556-1561.Мініатюри Пересопницького Євангелія. 1556-1561

  3. Євангеліст Лука. Гравюра з львівського «Апостола» 1574.Євангеліст Лука. Гравюра з львівського «Апостола» 1574.

Закріпи у своїй пам’яті вивчені поняття та терміни за допомогою MEMRISE.

Інтерактивний конспект

Уважно читайте кожен слайд – після 3-4 слайдів вас очікує тест який перевірить вашу уважність. Ви зможете продовжити урок після закриття вікна – сайт збереже місце де ви зупинились. Прочитали конспект та розв’язали тести? Чудово! Тепер переходьте до нашого повного тесту внизу! 

Повний тест з до теми

Якщо бажаєте отримати більше 180 балів – обов’язково проходьте цей тест! Питання у ньому оновлюється після кожного перезавантаження сторінки. Тест містить питання різних рівнів складності та типів відповідно до Програми ЗНО з історії України.