квітень 1985 р. - початок «перебудови».

26 квітня 1986 р. - вибух на Чорнобильській АЕС.

вересень 1989 р. - створення Народного руху України за перебудову.

березень 1990 р. - перші альтернативні вибори до Верховної Ради УРСР.

16 липня 1990 р. - ухвалення Верховною Радою Декларації про державний суверенітет України.

жовтень 1990 р. - «Революція на граніті».

24 серпня 1991 р. - ухвалення Верховною Радою Акта проголошення незалежності України.

1 грудня 1991 р. - Всеукраїнський референдум і вибори Президента України.

Перебудова - політичний курс радянського керівництва КПРС на чолі з М. Горбачовим на системну модернізацію радянського суспільства шляхом «революції згори», що реалізувався в СРСР у 1985—1991 рр.

Гласність - політика максимальної відвертості в діяльності державних і громадських організацій, надання можливості отримувати достовірну інформацію, дізнатися правди про історичне минуле, висловлювати власну думку.

Плюралізм - політична система, за якою влада здійснює свої повноваження у взаємодії з опозиційними партіями і громадськими організаціями, яким держава забезпечує право вільно відстоювати свої інтереси.

Український національно-демократичний рух - рух другої половини 80-х років, який супроводжувався активізацією національно-демократичних сил, які ставили питання про вирішення національних проблем, про досягнення справжнього суверенітету, про критику наявного ладу.

Багатопартійність - наявність у суспільстві, державі двох-трьох і більше офіційно зареєстрованих політичних партій і рухів, що ведуть боротьбу за владу.

Суверенітет - незалежність держави у зовнішніх справах і верховенство у внутрішніх справах.

Інфляція - знецінення паперових грошей, що перебувають в обігу, падіння їх купівельної спроможності, яке супроводжується постійним зростанням цін на всі товари та послуги.

Ринкові відносини - економічні відносини, що складаються в умовах багатоукладної ринкової економіки, вільної конкуренції і рівноправності суб’єктів господарювання.

Референдум - в державному праві прийняття електоратом (виборцями) рішення з конституційних, законодавчих чи інших внутрішньо- чи зовнішньополітичних питань.

Незалежність - політична самостійність, відсутність підлеглості, суверенітет.

Президент - виборний голова держави в країнах з республіканською або змішаною формою правління.

Леонід Кравчук (1934 р.н.) - український політичний діяч. Перший Президент України після здобуття нею незалежності (1991—1994 рр.), Голова Верховної Ради України у 1990—1991 роках, Народний депутат України у 1990—1991 рр. та 1994—2006 роках, Герой України (2001 р.).

Володимир Івашко(1932-1994) - радянський державний і партійний діяч, кандидат економічних наук, перший секретар ЦК Компартії України ЦК КП УРСР у 1989-1990 рр., голова Верховної Ради УРСР (1990 р.), перший заступник Генерального секретаря ЦК КПРС у 1990-1991 рр. 

Іван Драч (1936-2018) - видатний поет, один із найяскравіших шістдесятників, автор поетичних збірок «Протуберанці серця», «Корінь і крона», «Соняшник» тощо; сценаріїв фільмів «Криниця для спраглих», «Камінний хрест», «Пропала грамота»; перший голова Народного Руху України (1989), Герой України (2006).

Інтерактивний конспект

Уважно читайте кожен слайд — після 3-4 слайдів вас очікує тест який перевірить вашу уважність. Ви зможете продовжити урок після закриття вікна — сайт збереже місце де ви зупинились. Прочитали конспект та розв’язали тести? Чудово! Тепер переходьте до нашого повного тесту внизу! 

Повний тест з до теми

Якщо бажаєте отримати більше 180 балів — обов’язково проходьте цей тест! Питання у ньому оновлюється після кожного перезавантаження сторінки. Тест містить питання різних рівнів складності та типів відповідно до Програми ЗНО з історії України.

No HTML was returned.

Share This