Повернутись до: Інтерактивний відеокурс з історії України НМТ 2026
1 млн. - 800 тис. років тому - поява найдавніших людей на території сучасної України.
IV - середина III тис. до н.е - розселення племен трипільської та середньостогівської археологічних культур на території України.
VII—ІІІ ст. до н. е. - перебування на українських землях скіфів.
VІІІ - VІ ст. до н.е - Велика грецька колонізація.
V - VІІ ст. - Велике розселення слов'ян.
Археологічна культура - сукупність схожих археологічних пам’яток, які належать до однієї доби,займають певну територію й мають спільні ознаки.
Палеоліт - давній кам’яний вік, найдавніша доба в історії людства, коли первісна людина виготовляла знаряддя праці з каменю.
Мезоліт - середній кам’яний вік, перехідна доба від палеоліту до неоліту. У цей час поширюються вкладишеві (набірні) знаряддя — макроліти та мікроліти, з’являються лук та стріли, човни й плоти тощо.
Неоліт - новий кам’яний вік, заключний етап кам’яної доби, коли люди навчилися виготовляти свердлені й шліфовані знаряддя праці з каменю.
Неолітична революція - термін, яким англійський археолог Гордон Чайлд визначив зміни, що відбувалися в епоху енеоліту, останню добу кам’яного віку. У їх основі був перехід від привласнювального до відтворювального господарства.
Енеоліт - мідно-кам’яний вік. Період в історії людства, коли було освоєно перший метал — мідь. Унаслідок цього поряд із кам’яними знаряддями праці стали використовуватися знаряддя праці, виготовлені з міді.
Бронзовий вік - період в історії людства, під час якого при виготовленні знарядь праці стали використовувати бронзу — перший штучний метал, отриманий шляхом додавання до міді олова.
Ранній залізний вік - період в історії людства, коли люди почали використовувати залізо для виготовлення знарядь праці.
Привласнювальне господарство - форма господарювання, за якої все необхідне для життя людина брала в природі у готовому вигляді.
Відтворювальне господарство - форма господарювання, за якої людина сама виробляла все необхідне для життя.
Колонізація - заселення та освоєння вільної території всередині країни або заснування поселень за межами своєї етнічної територі.ї
Кочовики - племена, які не мають постійного житла і пересуваються з одного місця на інше, випасаючи худобу. Основне заняття кочівників – кочове скотарство.
Курган - високий земляний насип над стародавнім похованням.
Інтерактивний конспект
Уважно читайте кожен слайд – після 3-4 слайдів вас очікує тест який перевірить вашу уважність. Ви зможете продовжити урок після закриття вікна – сайт збереже місце де ви зупинились. Прочитали конспект та розв’язали тести? Чудово! Тепер переходьте до нашого повного тесту внизу!
Повний тест з до теми
Якщо бажаєте отримати більше 180 балів – обов’язково проходьте цей тест! Питання у ньому оновлюється після кожного перезавантаження сторінки. Тест містить питання різних рівнів складності та типів відповідно до Програми ЗНО з історії України.